“Yerli Üret Yerli Tüket” Seferberliği Kapsamında Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde ‘Yerlileşme Buluşması’ Gerçekleştirildi

Mimar Sinan Mühendisler Birliği (MSMB) Kütahya İl Temsilciliğimiz tarafından ‘Yerli Üret Yerli Tüket Toplumsal Farkındalık Seferberliği’ kapsamında Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde bir program düzenlendi.

Stratejik Düşünce Topluluğu ile ortaklaşa gerçekleştirilen etkinliğe Analitik Düşünce Topluluğu, Lisan-ı Hal Topluluğu ve Duscart Alternatif Enerjili Araçlar Topluluğu da destek verdi. İktisadî ve İdarî Bilimler Fakültesi’nde yapılan program Derneğimiz tarafından hazırlanan sinevizyon gösterileri ile başladı. Daha sonra açılış konuşmasını yapmak üzere MSMB Kütahya İl Temsilcisi Nevzat Avcu kürsüye çıktı.

Nevzat Avcu yaptığı konuşmada, “Yerli Üret Yerli Tüket toplumsal farkındalık seferberliği, üretim ve tüketimde yerlileşme bilincini artırma çalışmasıdır. Topyekün bir toplumsal kalkınma hamlesi ve ülkemiz için bir varoluş mücadelesidir. Ortak akıl ile ortak platformlar oluşturarak, ortak bir hedefe yönelme gayretidir.Gündelik boykot ve geçici heyecanlar yerine kalıcı katkılar sağlayacak sürdürebilir bir bilinçlenme hamlesidir” dedi.

Piromet Pirometalurji Malzemeleri Refrakter Makine İmalat San ve Tic A.Ş. adına konuşma yapan Mehmet Fatih Selçuk ise yerli üretimin önemine değinerek Türkiye genelinde yerli üretim örneklerinin umut verici olduğunu belirtti.

Simav’da üretimlerini gerçekleştirerek dünya pazarına sunan Kazcıoğlu Otomotiv San ve Tic Ltd Şti adına konuşmaları yapan İzzet Muştu ise 1942 yılından bugüne geçen süre içerisinde gelen kuşağın makine parkını ve üretimlerini teknolojinin gelişimiyle geliştirdiğini ve Simav İlçesinden dünya pazarına yerli malları sunduklarını belirtti. Muştu, Otomotiv sektörüne yönelik rekorlu basınç hava, yağ, yakıt hortum ve boru imalatına başlayıp üretimine devam ederken 2012 yılında soğuk dövme tesisini faaliyete geçirdiklerini ve şu anda 12000 m2 si kapalı olmak üzere toplamda 20000 m2 kapalı alan üzerinde 280 çalışanı ile üretimine devam ettiklerini söyledi.

Enel Enerji Elektronik San ve Tic A.Ş. adına konuşmalarını yapan Tuğba Genç ve Özge Gök ise Dünyada 60’dan fazla ülkede oluşturduğu satış ve servis ağı ile yalnızca sektörün değil yeniliklerin ve başarının öncüsü olduklarını, yerli ve akıllı teknolojik üretim anlayışıyla kesintisiz güç kaynakları alanında uluslararası pazarın dünya devleri ile çözüm ortaklığı yaptıklarını belirtti. Ar-ge ve müşteri odaklı çalışmaları ile hizmet ettiklerini söyleyen Özge Gök, Kesintisiz güç kaynağı, regülatör, hibrit ups, solar invertör ve ihtiyaca göre yapılan özel üretimler ile temiz ve kesintisiz bir enerji için üretimlerine devam ettiklerini söyledi.

Duscart Alternatif Enerjili Araçlar Topluluğu adına konuşma yapan Rıdvan Kuzlu ise 2009 yılında kurdukları topluluğunun hedefinin tamamen yerli bir otomobil üretmek olduğunu belirtti. Bu noktada Tübitak’ın belirlediği çerçeveler içinde yerli motor ve yerli mekanik ve elektronik aksamlarda ilerleme kaydettiklerini, maliyeti düşük, çevreci , tasarımı beğenilen bir araç ortaya koyduklarını söyledi. Rıdvan Kuzlu sponsorluk çalışmalarının da sürdüğünü yeni bulunacak sponsorlar ile çalışmalarını daha ileriye götüreceklerini bildirdi.

Öğrenci Toplulukları adına konuşmasını gerçekleştiren Doç. Dr. Fatih Kırışık ise böyle bir farkındalık programının gerçekleştirildiği için duyduğu memnuniyeti belirterek, yerli üretime destek olunmasını, tüketici bireylerin de yerli tüketerek destek olması gerekliliğini söyledi.
Program sonunda Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Remzi Gören’e ve katılımcı firmalara plaket ve adlarına dikilmiş fidanların sertifikası takdim edildi.