MÜHENDİSHANE MESLEKİ KARİYER TAMAMLAMA PROJESİ

Biz mühendisler olarak almış olduğumuz eğitim kapsamında teknik mühendislik bilgisi yanında bir mühendislik bakış açısı kazanıyoruz. Ancak, mezun olduktan sonra görüyoruz ki olayları kritik ve analitik süzgeçten geçirebilme, kendini iyi ifade edebilme, sorunların çözümünde eksik yada yanlış yaklaşımlarda bulunma yönünde eksiklerimiz mevcut. Öğrencilik hayatında yeterli bilince sahip olmayan büyük çoğunluk sadece dersleri geçmekle yetinip iş hayatını ve insan ilişkilerindeki önemi göremeyip kendini bu sürece hazırlamıyoruz.
Hepsinden önemlisi de hangi hedefe at koşturacağımızı bilmiyoruz. Belki de hayatımızın en önemli kararlarından birini verirken iş bulma telaşı içinde tüm bir işe yerleşme çabası içinde kendimizi tartmadan karar vererek belki de hayatımıza çok büyük bir yanlışla başlıyoruz. İşte bu eksikliği gören Mimar Sinan Mühendisler Birliği, kurduğu nitelikli ekiple 1,5 yıl süren bir mutfak çalışması yaparak 4 yıllık ders programı çıkarmış, sanayici, akademisyen ve bürokratlarla istişare ederek konuyu olgunlaştırmış, hamilik ve meslek çalışma grupları programları ile süsleyerek dünyanın her yerinde uygulanabilir olan “Mühendishane” projesini hayata geçirmiştir. 2019 da ilk mezunlarını verecek olan program şuan başarı ile devam etmekte, eğitmen, öğrenci ve hamiler büyük bir iştiyakla emek vermek suretiyle projeyi sahiplenmektedirler.
Şuan yaklaşık 10 ilde uygulanan projeyi önümüzdeki yıllarda diğer illerimizde de hayata geçirmeyi planlamaktayız. Bu yıl hayata geçecek olan “Mimarhane” projemizle birlikte tıp, hukuk, ilahiyat, eğitim vb diğer branşlara da proje içeriğini paylaşmakta ve danışmanlık desteği vermektedir.

DÜNYA TARİHİ, BİR KİŞİNİN ÇOK ŞEYİ DEĞİŞTİRDİĞİ VE İNSANLIK İÇİN ÇOK ÖNEMLİ SONUÇLARA VESİLE OLDUĞU BİRÇOK ÖRNEKLERLE DOLUDUR. BELKİ DE BİZİM BU PROJEMİZ İŞTE “O” BİR İNSANI ARAMA PROJESİ..

Mühendishane dünyasından daha fazla bilgi edinmeyi arzu ediyorsanız lütfen muhendishane.msmb.org.tr sitemizi ve Mühendishane sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.