"YERLİ SANAYİ VE TEKNOLOJİ" TEMALI ZİRVEMİZ GERÇEKLEŞTİ

Her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz Zirve programlarımızın 6.sı Bursa Çelik Palas Otel'de 12-14 Ekim 2018 tarihlerinde yoğun bir katılımla gerçekleşti. Ana teması "Yerli Sanayi ve Teknoloji" olarak belirlenen zirvede, kendi alanlarının seçkin örneklerini teşkil eden birçok yönetici, akademisyen ve mühendis kıymetli görüşlerini ifade etme fırsatı buldu.

Zirvenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Mimar Sinan Mühendisler Birliği Genel Başkanı Kemal Kaptaner, bir sivil toplum kuruluşu olarak hayata geçirdikleri Gümüş Motor ve Muammer Dolmacı belgeselleri ile Mühendishane ve Yerli Üret, Yerli Tüket gibi projelerle yerli teknoloji konusunda farkındalık oluşturmak istediklerini belirtti. Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ahmet Yıldız ve Bursa Milletvekili Emine Gözgeç de birer selamlama konuşması gerçekleştirerek Zirvenin Bursa'da düzenlenmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi. Açılış konuşmalarının ardından kürsüye TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın geldi. Üretim ve Ar-Ge konularında yerlilik başlığına dikkat çeken ve sunumlarında yerli teknolojinin röntgenini çeken Mandal ve Apaydın'ın konuşmaları izleyiciler tarafından ilgiyle izlendi. Türkiye'de staj odaklı eğitimin mimarlarından olan ve geçtiğimiz aylarda Sakarya Uygulamaları Bilimler Üniversitesi'ne Kurucu Rektör olarak atanan Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık ise öğleden önceki oturumların son konuşmacısı oldu. Yerli sanayi ve teknoloji oranının artmasında temel etkenin eğitim altyapısından kaynaklandığını belirten Sarıbıyık, uygulamaya çalıştıkları yeni eğitim modeli üzerine bir sunum gerçekleştirdi.

Zirvenin ilk gününün öğleden sonraki oturumlarında 6 farklı tema üzerinde moderatörlü tebliğler sunuldu. "Yerli Üretim ve Kalkınma Modeli", "Yerli Yazılım ve Bilişim Sektörü", "Fikri Mülkiyet Hakları ve Teknoloji Transferi", "Yerli Üretimde Başarılı Örnekler", "Şehircilik" ve "Üniversite-Sanayi İşbirliği" başlıkları altında gerçekleştirilen bu oturumlarda alanlarının seçkin örneklerini teşkil eden yönetici, sanayici, akademisyen ve mühendisler bir araya geldi. Moderatör ve izleyicilerin soru-cevaplarıyla daha da şekillenen oturumlarda Türkiye'nin yerli sanayi ve teknoloji konularındaki durumu masaya yatırıldı ve sorunlar belirtilerek çözüm önerileri geliştirildi. Oturumların sona ermesinin ardından Bursa ilinin geleneksel oyunlarından Kılıç Kalkan Gösterisi sahnelendi ve Tasavvuf Mûsîkîsi konseri verildi.

Zirvenin ikinci gününde, ilk gün gerçekleştirilen oturumların moderatörleri sırasıyla sahne aldı ve yönettikleri oturumlarda öne çıkan notları izleyicilerle paylaştı. Daha sonra kürsüye gelen Y.Mimar Mustafa Tutar ve Rümeysa Çakmaklı, Mimar Sinan Mühendisler Birliğinin önemli projelerinden Mimarhane'nin tanıtımını gerçekleştirdi. Bu sunumun ardından Zirvenin kapanış konuşmalarına geçildi. Bursa Milletvekilleri Hakan Çavuşoğlu ve Efkân Ala ile birlikte Zirvemizi onurlandıran Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Lütfi Elvan, hükümet olarak yerli sanayi ve teknoloji konularında hayata geçirdikleri icraatlardan bahsederek ülkemizin kat ettiği mesafeye dikkat çekti. Türkiye'nin 2023 vizyonu için bu mesafenin asla yetmeyeceğini belirterek daha çok çalışmanın ve yüksek teknolojili üretim yapmanın önemine değindi. Lütfi Elvan'ın ardından sahneye gelen Genel Başkan Kemal Kaptaner, Zirvenin çok değerli katılımcıları bir araya getirdiğini ve gündeme getirilmek istenen konuların ülkemizin geleceği açısından hayati öneme sahip olduğunu belirterek bütün paydaşlara teşekkür etti. Yerli teknoloji konularıyla özdeşleşmiş bir isim olan merhum Prof. Dr. Sedat Çelikdoğan anısına Dernek olarak bir ödül verileceğini beyan eden Kaptaner; Yerli Üret - Yerli Tüket kampanyasının bir nişanesi olarak Lütfi Elvan, Efkân Ala ve Hakan Çavuşoğlu'na "Yerli Üret - Yerli Tüket" rozeti takdim etti. Zirvenin ardından toplu fotoğraf çekimine geçildi ve 2018 Zirve programı sona erdi.