TOPLUMSAL FAYDA MERKEZİ

Toplumsal Fayda Merkezi olarak amacımız; bizlerin mimar, mühendis ve teknik elemanlar olarak yetişip belirli seviyelere gelmemize vesile olan toplumumuza borcumuzu ödemektir. Bir taraftan “İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır” hadis-i şerifinden ilham alarak milletimize ve insanlığa faydalı olurken, diğer taraftan “Yoldan taş, diken, kemik gibi şeyleri kaldırıp atman da senin için sadakadır” düsturundan hareketle, kendi alanlarımızla ilgili meselelerin çözümüne katkı sağlayarak sahip olduğumuz bilgi ve becerilerin sadakasını vermek temel gayemizdir.

Bu bağlamda, Toplumsal Fayda Merkezi, yaşadığımız mekânlarda insanları rahatsız eden, hayatı zorlaştıran meseleleri tespit edip, bunlara teknik ve estetik anlamda çözüm önerileri hazırlayacak ve bu önerileri bir mektup şeklinde ilgili kurum ve kuruluşlara ileterek çözülmesine aracılık edecektir. Önerilen çözümlerin mimar ve mühendis yaklaşımı ile insana ve topluma kolaylık sağlaması ana gayemiz olacaktır. İletilen mektupların durumlarının takip edilmesi, gerekli durumlarda kamuoyu gündemine taşınması ve kamuoyu desteğinin alınarak nihai çözüme kavuşturulması hedeflerimiz arasındadır.

Bize yazın…

Derneğimiz tarafından ilgililerine takdim edilen Mektuplardan örnek kesitler:

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU
İstanbul’da yer alan Kırkçeşme Su Yolu’na ait su kemerleri ve bentlerin bakımsız durumda olmasından dolayı yıkılma tehlikesi bulunduğu ve restore edilerek kültür varlıklarımızın korunması gerektiği yönünde Mektup takdim edilmiştir.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK
TÜBİTAK bünyesinde kurulması düşünülen Yapay Zeka Enstitüsüne bu konuda bilim otoriteleri tarafından takdir edilen birçok çalışma yapmış merhum Doç. Dr. Şakir KOCABAŞ’ın isminin verilmesi ve bu vesileyle Şakir KOCABAŞ’ın genç nesillerce bilinirliğinin artırılması arzu edilmiştir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım A.Ş.
İstanbul’da yaşayan insanların gündelik hayatında çok uzun bir süre yer tutan ulaşımı süresince ibadetlerini rahatça yerine getirebilmesi amacıyla Uzunçayır ve Zincirlikuyu aktarma istasyonlarında mescit inşa edilmesi talebini içeren Mektup, İstanbul Ulaşım A.Ş. idarecilerne takdim edilmiş ve kısa süre içerisinde mescitler yapılarak halkın kullanımına açılmıştır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Müdürlüğü
MSMB tarafından başlatılan Yerli Seferberlik hareketi kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Müdürlüğüne bir mektup yazılarak yerli üretim temalı, toplumda yerli üretim ve tüketime dair farkındalık oluşturmayı hedefleyen bir tiyatro oyununun hazırlanıp gösterime sokulması tavsiye edilmiş ve bu konuda gereken her türlü desteğin verileceği taahhüt edilmiştir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım A.Ş.
İstanbul’da günlük 3 milyon vatandaşın kullandığı mescidi olmayan metro duraklarında mescid açılması için Ulaşım AŞ ye mektup yazılmıştır.