“Girişimcilik ve İnovasyon” temalı Konya Zirvesi Gerçekleştirildi

Mimar Sinan Mühendisler Birliği tarafından düzenlenen “Girişimcilik ve İnovasyon” temalı Konya Zirvesi, 28-29 Kasım 2015 tarihlerinde Novotel salonlarında gerçekleşti. Farklı illerden gelen 400’den fazla katılımcı panel, konferans ve sunumlarla geçen yoğun bir programı takip etti. Açılış oturumunda Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükçü ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Ahmet Arif Ergin birer konuşma yaptı.

MSMB Genel Başkanı Dr. Muhammet Garip, açılış konuşmasında Konyalı sanayici ve işadamlarının girişimcilik ve inovasyon açısından Türkiye’de öncü bir rol üstlendiklerini vurguladı. Derneğin başlattığı projelerle kamu kurumları, belediyeler ve üniversiteleri olumlu yönde etkilediğini belirten Muhammet Garip, her yıl farklı bir ilde farklı bir tema ile düzenlenen zirvelerin mimarlık ve mühendislik çevrelerinde farkındalık oluşturduğunu söyledi. Açılış konuşmalarından sonra, “Mimar Sinan Mühendisler Birliği Üstün Başarı Ödülleri” verildi. Mühendislik eğitimine katkı sağlayan staj projeleriyle Sakarya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık ve ilahiyatçı olmasının yanı sıra Elektrik Mühendisliği alanında da patentli bir icadı olan Doç. Dr. Hasan Tahsin Feyizli ödül alan isimler oldu.

Açılış oturumunun ardından “Gümüş Motor” belgesel filmi gösterildi. 1956 yılında Türkiye’nin ilk yerli motorlarını üretmeyi başaran, ardından ismi Pancar Motor olarak değişip 2013 yılına kadar üretimini sürdüren Gümüş Motor’un hikayesi izleyenlere duygulu anlar yaşattı.

Zirvenin öğleden sonraki bölümünde “Yerli Sanayimizin İnovasyon Deneyimleri” başlıklı bir panel yapıldı. Panele başlarken, İstanbul Kurtköy Teknopark çevresinde uçurulan bir drone’dan salona canlı yayınla görüntü aktarılarak kısa bir yerli teknoloji gösterisi yapıldı. TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Dr. Orkun Hasekioğlu’nun moderatörlük yaptığı panelde OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, HİDROMEK Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Bozkurt, Altınay Robot Teknolojileri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Altınay ve C-Tech Bilişim A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Cüneyd Fırat görüşlerini paylaştı.

Günün son oturumunda, Zirve için ABD’den gelen Prof. Dr. İhsan Işık, “Türkiye’nin İnovasyon Haritası” başlıklı araştırma sonuçlarını paylaştı. İlk günün akşamında Meslek Gruplarının Kümelenmesi çalışması yapıldı.

Zirve’nin ikinci gününde İttifak Holding CEO’su Tahir Atilla, “Anadolu’da Girişimcilik ve Türkiye’nin İttifakı” başlıklı bir sunum yaptı. MÜSİAD Genel Başkanı Nail OLPAK, “İş Dünyası Perspektifinden Arge ve İnovasyon” başlıklı konuşmasında MÜSİAD’ın bu alandaki araştırma ve çalıştay sonuçlarını değerlendirdi. Son konuşma için kürsüye gelen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan, Bakanlığın girişimcilik ve inovasyon alanındaki çalışmalarından örnekler verdi.

Zirve, MSMB Genel Başkanı Dr. Muhammet Garip’in programı değerlendiren konuşmasıyla sona ererken, 2016 Zirvesinin 28-30 Ekim tarihlerinde Nevşehir’de “Mühendislik Eğitiminde Sorunlar ve Çözüm Önerileri” başlığı altında düzenleneceği duyuruldu.