"Stratejik Teknolojilerde AR-GE ve Ticarileşme Zirvesi (Ankara, 2017)

"Stratejik Teknolojilerde Arge ve Ticarileşme" temasıyla düzenlenen MSMB Ankara Zirvesi, 21-22 Ekim 2017 tarihlerinde Haymana, Grannos Thermal Hotel’de yoğun bir katılımla gerçekleşti. 500’den fazla mimar, mühendis, akademisyen ve iş insanının katıldığı Zirve bütün yönleriyle katılımcıları doyuran bir program oldu.

MSMB Genel Başkanı Dr. Muhammet Garip’in açılış konuşmalarıyla başlayan Zirvenin ilk oturumunda Mimar Sinan Mühendisler Birliği tarafından hayata geçirilen Mühendishane ve Mimarhane tanıtımları gerçekleştirildi. Tanıtımların ardından “Stratejik Teknolojiler” başlıklı bir panele geçildi. BMC Güç Direktörü Dr. Mehmet Demiroğlu, Durmazlar Makine Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz ve Altınay Havacılık’tan Murat Koç’un katılım sağladığı panel izleyicilerden yoğun ilgi gördü.

Tasavvuf Musıkîsi alanında ülkemizin tanınan sanatçılarından Fatih Koca, Zirve katılımcılarına ilk günün akşamında unutamayacakları bir sahne performansı sergiledi. Ailelerden büyük beğeni toplayan program, Zirve programlarının sosyal manada katılımcılara sunduğu katkıyı yeniden gözler önüne serdi.

Zirvenin ikinci gününün ilk konuşmacısı Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan oldu. Vermiş olduğu istatistiki bilgilerle eğitimin, girişimciliğin ve stratejik sektörlerin kalkınmaya etkisini diğer ülkelerle kıyaslayan Elvan, katılımcılara bu doğrultuda önemli tavsiyelerde bulundu.

Elvan’ın ardından Dr. Mustafa Uysal moderatörlüğünde bir panel düzenlendi. BUTEKOM Genel Müdürü Dr. Mustafa Hatipoğlu, İTÜ Arı Teknokent temsilcisi Kutay Güneştepe ve Kuveyttürk Genel Müdür Yardımcısı İrfan Yılmaz’ın konuşmacı olarak katıldığı panelde girişimciliğin stratejik sektörler üzerindeki etkisi enine boyuna tartışıldı.