Yapay Zekâ ve Geleceğimiz Temalı MSMB Zirve 2023 Ankara’da Gerçekleştirildi

 

Yapay Zekâ ve Geleceğimiz Temalı MSMB Zirve 2023 Ankara’da Gerçekleştirildi

Türkiye’nin önde gelen mühendislik birliklerinden Mimar Sinan Mühendisler Birliği (MSMB), yapay zekâ alanındaki son gelişmeleri masaya yatırmak üzere 11. MSMB Zirvesi’ni düzenlendi. Etkinlik, “Yapay Zekâ ve Geleceğimiz” temasıyla, 16 Aralık 2023 Cumartesi günü Ankara Eti Maden Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

Zirvenin ilk konuşmasını yapan Prof. Dr. Ercan Öztemel, “Teknolojinin Bugünden Yarına Yolculuğu” başlıklı sunumuyla katılımcılara geçmişten günümüze teknolojinin gelişimine dair bir bilgiler aktardı. İTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Burak Berk Üstündağ, “Yapay Zekânın Derin Teknoloji Ajandası” içeriğinde Yapay Zekânın çalışma prensiplerinden ve uygulama alanlarından bahsetti.  Dr. Fatih Say, “Yapay Zekâ Çıktı Mertlik Bozuldu” sunumunda savunda sanayinde gerçekleştirilen yapay zekâ çalışmalarını anlattı.

Zirvenin ikinci oturumunda MSMB’nin yürüttüğü Mucithane Yapay Zekâ atölyesi Mucithane Koordinatörü Ahmet Edip Seçkin tarafından katılımcılara anlatıldı. Sağlık sektöründeki önemli bir uygulama olan “Yapay Zekâ Görüntü İşleme ile Kalça Çıkığı Tespiti” konulu sunumuyla Doç. Dr. Osman Nuri Özyalvaç, katılımcılara sağlık teknolojilerindeki son gelişmeleri aktardı. Zirve, avukat Dr. Ali Göksu’nun “Hukuki Bilgi ve Risk Yönetimi Bağlamında Yapay Zekanın Rolü” başlıklı konuşmasıyla hukuk alanındaki Yapay Zekâ etkisine odaklandı.

Sanayi ve endüstriyel otomasyon konusunda uzman olan Dr. Muhammet Raşit Cesur ve Dr. Elif Cesur, “Endüstride Zeki Otomasyon Uygulamaları” konulu sunumlarıyla sektöre ışık tuttular. Savunma sanayinden tarıma, finanstan hukuka uzanan geniş bir yelpazede konuların ele alınacağı zirve, Dr. Arif Furkan Mendi’nin “Savunma Sanayinde Yapay Zekâ” ve Mehmet Çağlar’ın “Yapay Zekâ Destekli Tarımsal Meteorolojik Bilgi Sistemi” konuşmalarıyla devam etti.

Zirvenin kapanış bölümünde Dr. Aykut Güven’in “Finans Sektöründe Açıklanabilir Yapay Zekâ”, Dr. Mehmet Haklıdır’ın “Türkiye’de Yapay Zekâ Uygulamalarının Durumu: Tehditler ve Fırsatlar” ve Av. Ahmet Necip Arslan’ın “Yapay Zekanın Regülasyonu ve Yapay Zekâ ile Regülasyon” konulu oturumları yer aldı.

Yapay Zekâ ve Geleceğimiz üzerine önemli görüş ve deneyimlerin paylaşıldığı MSMB Zirve 2023 katılımcılardan tam not aldı. Detaylı bilgi ve program akışına zirve.msmb.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Mimar Sinan Mühendisler Birliği