Prof. Dr. Hüseyin ARSLAN
Prof. Dr. Hüseyin ARSLANMedipol Üniversitesi
20 Kasım 1968’de doğan Hüseyin ARSLAN, lisans derecesini Ortadoğu Teknik Üniversitesinin Elektrik ve Elektronik mühendisliği bölümünden 1992 yılında almış, bir yıl aynı üniversitede araştırma görevliliği yaptıktan sonra, 1993 yılında Amerika Birleşik Devletlerinin Texas eyaletindeki Southern Methodist Üniversitesinin Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünde yüksek lisans ve doktora çalışmalarına başlamıştır. Yüksek lisans derecesini 1995 yılında ve doktora derecesini 1998 yılında alan Hüseyin ARSLAN, 1998 Ocak ayında Ericsson firmasının Kuzey Carolina eyaletindeki araştırma laboratuvarlarında çalışmaya başlamıştır. Hüseyin ARSLAN yaklaşık 4.5 yıl kadar burada çalıştıktan sonra, 2002 Ağustos ayında Güney Florida Üniversitesinin Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümüne öğretim üyesi olarak katılmıştır. 2013 yılı Aralık ayına kadar burada çalışan Hüseyin ARSLAN, İstanbul Medipol Üniversitesinde Mühendislik Fakültesi kurmak için kurucu dekan olarak göreve başlamış, Güney Florida Üniversitesinde çalışma yaparken aynı zamanda aralarında Anritsu, Lecroy, ve XG teknolojileri sayılabilecek birçok uluslararası firmada danışman olarak da görev yapmıştır. Hüseyin ARSLAN yine Türkiye’den birçok firma ve kuruluşlara danışman olarak hizmet vermiş olup, Türksat, Savronik ve TÜBİTAK bu kuruluşlardan bazılarıdır. 2017 yılında TÜBA Uluslararası Akademi Ödülü’ne layık görülmüştür.
Fiziksel katman algoritmaları, dalga biçimi tasarımı, bilişsel radyo, spektrum algılama, kablosuz haberleşme güvenliği gibi konularda 60’tan fazla United States Patent and Trademark Office’s (US) patenti ve başvurusu olan Dr. Arslan’ın 10’un üzerinde patenti lisanslandı.
Hüseyin ARSLAN’ın araştırma konuları kablosuz haberleşme sistemleri ve sinyal isleme alanlarında olup, Akıllı Radyolar, yazılım tabanlı radyolar; Akıllı Elektrik Şebekeleri ve Akıllı Evler; İnsansız Hava Araçları (Kontrol ve Haberleşme); In Vivo Haberleşme; Biyomedikal Sinyal İsleme; Kanal Modellenmesi; Haberleşme Sistemlerinin Test ve Ölçülmesi çalışma konularından bazılarıdır.
Halen İstanbul Medipol Üniversitesi ve Güney Florida Üniversitesi’nde ders vermektedir. Evli, üç çocuk babası olan “İletişim, Sinyal İşleme ve Ağ merkezi Laboratuvarı”nın yöneticisi olarak 6G çalışmalarını sürdürmektedir.