Prof. Dr. Habip ASAN
Prof. Dr. Habip ASANTürk Patent ve Marka Kurumu Başkanı
1964 Trabzon doğdu. İstanbul Kabataş Erkek Lisesinden sonra 1985 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1988-1990 yılları arasında ABD’de Texas Tech Üniversitesi’nde yüksek lisans çalışmalarını, 1990-1994 yılları arasında da aynı üniversitede doktora çalışmalarını tamamladı.
1994 yılında Türkiye’ye dönerek Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde akademik çalışmalarına devam etti. 2000 yılında Doçent, 2005 yılında Profesör oldu. Üniversite bünyesinde birçok idari görevde bulundu. Çoğu uluslararası olmak üzere 30’un üzerinde yayımlanmış bilimsel makalesi bulunmaktadır.
16 Ekim 2008 yılından bu yana Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanlığı görevini yürütmektedir. Ayrıca Türk Patent ve Marka Kurumu iştirakleri olan Bilişim Vadisi Teknoloji Geliştirme Bölgesi ve Türk Sınai Mülkiyet Değerleme A.Ş. (TÜRKSMD) Yönetim Kurulu Başkanlıklarını da yürütmektedir. Aynı zamanda Avrupa Patent Organizasyonu (EPO) idari konsey organlarından olan Teknik ve Operasyonel Destek Komitesi (TOSC) Başkanlığı görevini de 2016 yılından bu yana sürdürmektedir. Bu görevlere ilave olarak Avrupa Patent Akademisi İdari Kurul Başkanlığı görevini yürüttü. 2008 yıllından bu yana Avrupa Patent Organizasyonu İdari Konsey Üyeliği görevine devam etmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.