Muammer Dolmacı İhtifâli ve Belgesel Gösterimi Gerçekleştirildi

Mimar Sinan Mühendisler Birliği tarafından merhum Muammer Dolmacı’yı yâd etmek üzere 27 Aralık 2014 Cumartesi günü Fatih Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde ‘Bir Güzel İnsan Muammer Dolmacı’ ihtifâli tertip edildi. Muammer Dolmacı’nın ailesi ve yakın arkadaşlarının da hazır bulunduğu programa çok sayıda Mimar Sinan Mühendisler Birliği üyesi katıldı. Kelamların en güzeli Kuran-ı Kerim tilâvetiyle başlayan programda açılış konuşmasını MSMB Dernek Başkanı Sayın Dr. Muhammet Garip Beyefendi gerçekleştirdi. Bu tür programları yapmakta oldukça geç kaldıkları özeleştirisinde bulunan Garip, merhum Muammer Dolmacı’yı bizzat tanıma şerefine erişemediğinden dolayı büyük üzüntü duyduğunu, fakat duyduğu ve okudukları kadarıyla merhumun ‘vakıf insan’ tanımındaki bütün özellikleri karşıladığını ve yeni nesiller için örnek alınması gereken müstesna bir şahsiyet olduğunu belirtti. Garip’ten sonra kürsüye davet edilen Muammer Dolmacı’yla birlikte çalışma şansına erişmiş … ise dinleyicilere merhum Dolmacı ile yaşadıkları unutulmaz anıları anlattı. Dolmacı’nın her kesimden insanın sevgisini kazanmasının takdire şayan bir özellik olduğundan dem vuran …, onun bu özelliği kazanmasının sebebini ise dürüst ve nitelikli bir çalışma disiplinine sahip olmasındaydı şeklinde açıkladı. Muammer Dolmacı’nın, üst düzey görevlere geldiğinde bile kolayca ulaşılabilen, asla kibre kapılmayan ve geldiği yeri, dostlarını hiç unutmayan bir kişiliğe sahip olduğunu belirten bir başka arkadaşı … ise merhumun oldukça alçakgönüllü olduğundan dem vurdu. Daha sonra kürsüye gelen Muammer Dolmacı’nın oğlu Ahmet Dolmacı ise böyle güzel bir toplantı düzenledikleri için Mimar Sinan Mühendisler Birliği başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti. Babasının trafik kazası geçirdiği anda aldığı haber anını unutamadığını belirten Ahmet Dolmacı; onun, hayatında ne denli büyük bir boşluğu doldurduğunu izleyicilerle paylaştı. Muammer Dolmacı’nın kendisine bağırıp çağırdığını hiç hatırlamadığını söyleyen Ahmet Dolmacı, 2 odalı evlerinde haftanın her günü misafir ağırladıklarını, babasının devamlı olarak kalabalık sohbet toplantıları düzenlediğini ve Muammer Dolmacı’nın birçok seveni olduğunu hatırladığını ekledi.

Konuşmaların ardından Mimar Sinan Mühendisler Birliği’nin merhum Muammer Dolmacı için hazırlamış olduğu ‘Bir Güzel İnsan Muammer Dolmacı’ belgeseli gösterildi. Muammer Dolmacı’nın hayatının anlatıldığı, Prof. Dr. M. Esad Coşan, Prof. Dr. Ömer Dinçer, Kemal Unakıtan ve merhûmun yakınlarının görüşlerinin paylaşıldığı belgesel konuklar tarafından oldukça beğeniyle karşılandı. Belgesel gösteriminin ardından ise merhumun sevenleri tarafından okunan hatimler için Hatim Duası gerçekleştirildi.

Ispartalı olan Muammer Dolmacı için Isparta yöresine ait şerbetin dağıtıldığı program sonunda konuklara ‘Bir Güzel İnsan: Muammer Dolmacı’ kitabı ile belgesel gösterimi hediye edildi.