İstanbul Şubemiz Kahvaltı Buluşmasında Bir Araya Geldi

İstanbul Şubemiz tarafından düzenlenen geleneksel kahvaltı buluşmasında üye ve gönüllülerimiz bir araya geldi. Fatih Belediyesi Topkapı Sosyal Tesislerinde gerçekleşen kahvaltı programının konuşmacısı ve onur konuğu YÖK Denetleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Erdal Çelik oldu. Kelâmların en güzeli Kuran-ı Kerim tilâvetiyle başlayan program Mimar Sinan Mühendisler Birliği Genel Başkanı Kemal Kaptaner’in açılış konuşmasıyla devam etti. Mimar Sinan Mühendisler Birliğinin her faaliyetini çok değerli bulduğunu ifade eden Kaptaner, haftasonu sabah gerçekleşen kahvaltı buluşmasını onurlandıran konuk ve katılımcılara şükranlarını sundu. MSMB’nin ikinci bir üniversite ya da başka bir deyişle görünmeyen üniversite gibi bir kurum hâline geldiğini ve doktora programları gibi nitelikli projelerin hayata geçirildiğini ifade eden Kaptaner, günümüz konjönktüründe mühendisliğin ne denli büyük bir öneme sahip olduğunu katılımcılarla paylaştı.

Kaptaner’in ardından MSMB İstanbul Şubesinde bir devir-teslim töreni gerçekleştirildi. MSMB İstanbul Şube Başkanlığını yürüten Levent Saygılı, görevini Ali Yıldız’a devretti. Tebrik ve temennilerin iletildiği devir-teslim töreninin ardından Mimar Sinan Mühendisler Birliğinin son günlerde adından sıkça söz ettiren bir faaliyeti olan Mucithane hakkında sunumunu yapmak üzere kürsüye Murat Işık geldi. Mucithanenin apolitik bir yapıda ve konjönktürden bağımsız hareket eden bir oluşum olduğunu aktaran Işık, fikirlerin olgunlaştırılması ve ticarîleştirilmesi sırasında eğitim çalışmalarıyla birlikte ilgililere destek olunacağını beyan etti.

Mucithane sunumunun ardından kürsüye gelen Prof. Dr. Erdal Çelik; “Geçmişten geleceğe inovatif, yıpratıcı ve futuristik yaklaşımlar: Yeni nesil icatlar ve keşifler” başlıklı konuşmalarını bir sunum eşliğinde gerçekleştirdi. Her insanın özel bir yeteneği ya da üstün bir potansiyeli olabileceğini aktaran Çelik, o insanın yeteneğinin keşfedilerek üzerine gidilmesi ve potansiyelinin ilerletilmesi gerektiğini ifade etti. Hem bir süreci, hem de sonucu ifade eden inovatif yaklaşımın, üst düzey tasarımlar oluşturmak adına yıpratıcı yaklaşımın ve geleceğin tasarlanması adına da futuristik yaklaşımın içeriklerini Endüstri 4.0 ve Toplum 5.0 tanımlarıyla birlikte irdeleyen Çelik, yeni nesil icat ve keşifleri sırasıyla katılımcılarla paylaştı.

Dinleyiciler tarafından ilgiyle takip edilen Çelik’in sunum dosyası, programa giriş esnasında cep telefonlarına MSMB tarafından yönlendirilen barkodları okutan katılımcılarla online olarak paylaşıldı. Yaklaşık 280 kişinin katıldığı kahvaltı programı, Prof. Dr. Erdal Çelik adına ve günün anısına MSMB İstanbul Şubesi tarafından dikimi gerçekleştirilen fidanların sertifika takdimi ile sona erdi. Sayın Çelik’e sertifikası, MSMB Genel Başkanı Kemal Kaptaner tarafından takdim edildi.