Haziran Ayı MSMB Pazar Buluşması Gerçekleşti

Haziran Ayı MSMB Pazar Buluşması Gerçekleşti

Geleneksel MSMB Pazar Buluşması 2 Haziran Pazar günü gönüllülerimiz ve Mühendishane öğrencilerimizin katılımıyla Çatladıkapı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşti.

Program, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarih ve Sanatları Öğretim Üyesi Doç. Dr. Osman Aydınlı’nın “İslam Şehir Planı ve Şehir Hayatı” konulu sunumuyla başladı. Aydınlı, konuşmasında İslam şehir planlamasının temel prensiplerini ve şehir hayatının önemini vurguladı.

“İnsanların şehirlerde yaşaması eftaldir.”

Aydınlı, İslam şehirlerinde camii, ana meydan, çarşı ve dar’ul imarenin şehrin ana meydanında yer aldığını ve tüm caddelerin camiye çıkacak şekilde planlandığını belirtti. Ayrıca, mezarlıkların şehir merkezinde veya ana yol kenarında konumlanmasının, insanların akıbetlerini hatırlamaları açısından önemli olduğunu ifade etti.

Konuşmasında, dünya medeniyetlerinde üç çeşit şehir planı bulunduğunu açıklayan Aydınlı, kapitalist sistemde merkezlerin alışveriş merkezleri olduğunu ve bu şehirlerde yüksek intihar oranlarının görüldüğünü belirtti. Sosyal yaşamın öne çıktığı şehirler ve dini merkezlerin baskın olduğu şehirler arasında İslam şehirlerinin, alışveriş, mabed ve kamu binalarını bir arada bulundurarak çok merkezli bir yapı oluşturduğunu vurguladı.

Programın devamında, Mühendishane 2.0 İletişim Modülü’nü tamamlayan öğrencilere sertifikaları takdim edildi. Etkinliğin son kısmında ise Şükrü Dur Bey, DUHA Uluslararası Kurban Organizasyonu hakkında kısa bir bilgilendirme sunumu yaptı. Etkinlik, katılımcılar arasında bilgi alışverişi ve network fırsatları ile sona erdi.