Yeni Normalde Mühendislik, Mimarlık Ve Toplum” Temalı 8. Zirvemiz 28-29 Kasım’da “Çevrimiçi” Gerçekleşecek

Teknik odaklı ve gönüllülük esaslı çalışma prensibini şiar edinmiş Mimar Sinan Mühendisler Birliği, ülkemizin ihtiyaç duyduğu konularda üyelerinin ve kamuoyunun bilgilendirilmesi, geleceğin teknolojilerinin keşfedilmesi ve yeni nesillerin “millî” duygularla yetiştirilmesi doğrultusunda çalışmalar yapmaktadır. Mühendishane ve Mimarhane gibi öncü projelerle adından sıkça söz ettirmeye başlayan Derneğimiz, geleceğimizi ve ülkemizi emanet edeceğimiz yeni nesillerin bu toprakların hamuruna uygun bir şekilde insanlığın ortak mirasına katkıda bulunması için her geçen gün çalışmalarını devam ettirmektedir.

Zirveler

Mimar Sinan Mühendisler Birliği, yürütmüş olduğu birçok projenin yanı sıra, ülke ve toplum gündemine doğru bir şekilde katkı verebilmeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda her yıl düzenli olarak Zirve programları tertip edilerek ülke gündemine paralel bir şekilde belirlenmiş olan ana bir tema noktasında üretken tartışmalar yaşanması sağlanmaktadır. Özel sektör, kamu ve üniversite çevrelerinden önde gelen yönetici, mühendis ve mimarların önceki yıllarda Düzce, Afyonkarahisar, Konya, Nevşehir, Ankara, Bursa ve Alanya’da gerçekleştirilen Zirve programlarında her yıl farklı bir konuda istişareler ederek doğru çıkarımlarda bulunması bir STK olarak Mimar Sinan Mühendisler Birliği’nin üretmiş olduğu önemli bir değerdir.

Yeni Normalde Mimarlık, Mühendislik ve Toplum

2019 yılının sonlarında Çin’de ortaya çıkan ve içinde bulunduğumuz Mart ayından itibaren ülkemizde de yoğun olarak görülen Yeni Tip Coronavirüs (COVİD-19) vakaları, bütün dünyada olduğu gibi toplumumuzun da yaşantısını çok büyük oranda etkilemiştir. ‘Maske’, ‘sosyal mesafe’, ‘sokağa çıkma yasağı’, ‘karantina’, ‘bulaşıcı’ ve ‘uzaktan eğitim’ gibi kavramları sıkça kullanır olduğumuz bu zamanlar, ülkemiz ve dünya vatandaşları açısından çok zor zamanlar olarak nitelendirilebilir. Okulların, fabrikaların ve daha birçok kurum ve kuruluşun salgının yayılmasına engel olmak amacıyla faaliyetlerine ara verdiği bu dönemde bizler de her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz Zirve programlarımızın formatını değiştirmeyi tercih ettik. Mimar Sinan Mühendisler Birliği olarak her yıl ana bir tema üzerinde yoğunlaşarak gerçekleştirdiğimiz Zirvelerimizin 8.sini, 28-29 Kasım 2020 tarihlerinde çevrimiçi olarak tertip edeceğiz. “Yeni Normalde Mimarlık, Mühendislik ve Toplum” teması üzerinde gerçekleşecek Zirvemiz, hayatın durma noktasına geldiği salgın şartlarında yaşama güdüsünü devam ettirmeye çalışan insanların mimarlık ve mühendislik bilimleriyle olan ilişkisine derin bir parantez açacak. ‘Yeni Normal’ olarak nitelendirilen bu zaman dilimi içerisinde Teknoloji, Şehirler, Enerji, Üretim, Yapı ve Mimarlık-Mühendislik Eğitimi gibi konuların masaya yatırılacağı Zirvemizin, salgının zor şartlarına karşın geleceğe dair umut taşımakta zorlanan herkese bir nebze de olsa katkıda bulunacağına inancımız tamdır.

Alanında uzman birçok akademisyen, teknokrat, bürokrat, mimar ve mühendisin katılım sağlayacağı Zirvemize ilişkin detaylı bilgileri websitemiz ve sosyal medya hesaplarımız aracılığıyla takip edebilirsiniz. Zirvemizin şimdiden hayırlı olmasını temenni eder, katılımcı ve üyelerimize sunacakları değerli katkıları için şükranlarımızı arz ederiz.

Kemal KAPTANER

Genel Başkan

Mimar Sinan Mühendisler Birliği msmb.org.tr