Prof. Dr. Arif KARADEMİR
Prof. Dr. Arif KARADEMİRBursa Teknik Üniversitesi Rektörü
Prof. Dr. Arif KARADEMİR, 1970 Amasya doğumlu olup, Amasya lisesinden mezun olmuştur. Lisans derecesini 1992 yılında İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Endüstri Mühendisliği bölümünden almıştır. Yüksek lisans ve doktora derecelerini ise 1996 ve 2001 yıllarında Kâğıt Teknolojisi alanında İngiltere-University of Manchester, Institute of Science and Technology (UMIST)’den almıştır.
Lisans sonrası 1 yıl kağıt ambalaj sektöründe mühendis olarak çalıştıktan sonra 1993 yılında Kahramanmaraş Sütçüimam Üniversitesi (KSÜ) Orman Fakültesi, Orman Endüstri Mühendisliği Bölümünde araştırma görevlisi olarak akademik hayata girmiştir. Yabancı dil, yüksek lisans ve doktora eğitimlerini İngiltere Manchester’de bulunan UMIST’te tamamlamıştır. 2001 yılında tekrar KSÜ’ye dönen KARADEMİR, 2002 yılında yardımcı doçent, 2007 yılında ise doçent ünvanını almıştır. 2012 yılında Bursa Teknik Üniversitesinde göreve başlayan Karademir 2013 yılında profesör ünvanını almıştır.
Prof. Dr. Arif Karademir, 2004 yılında 3 ay Tübitak (Nato-B2) desteği ile İngiltere, Manchester UMIST’te, 2006 yaz döneminde ise Canada Fredericton’da bulunan University of New Brunswick’te UNB desteği ile Dr. McKenzie Limerik Pulp and Paper Centre’da 3 ay bilimsel çalışmalarda bulunmuştur.
Çok sayıda uluslararası ve ulusal proje, makale, konferans ve bilimsel çalışmaları bulunan Karademir, kağıt fabrikasyonu, kağıt kimyasalları, kuşeleme, atık kâğıt dönüşüm sistemleri, mürekkep giderme, biyolojik kâğıt hamuru üretimi, reçine eldesi ve işlenmesi gibi konularda uzman olup, araştırmalar yapmaktadır.
Prof. Dr. Arif Karademir, farklı idari görevleri yanında 2013-2014 yılında BTÜ’de rektör yardımcısı, 2014-2018 yılları arasında da rektör olarak Bursa Teknik Üniversitesinin yapılanmasında çalışmıştır. Sayın Karademir, 23 Kasım 2018 Aralık tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından ikinci defa Bursa Teknik Üniversitesine rektör olarak atanmıştır.
İngilizce bilen Karademir, evli ve 3 erkek evlat babasıdır.