ŞEHİR MEKTUPLARI

Ahmet Rasim’in “Şehir Mektupları” adlı yayınlarından yola çıkarak üretilen bu proje doğrultusunda, yaşadığımız şehirlerde meydana gelen ve insan hayatına dokunan konularla ilgili olarak tespit ve çözüm önerilerinin birer rapor ve mektup hâline getirilerek muhataplarına sunulmakta ve sorunun çözümü aşaması takip edilmektedir.

Şehir Mektupları projesi sayesinde toplumsal hayatta meydana gelen birçok soruna teknik bakış açısıyla kritik-analitik eleştiriler getirilmiş ve çözüm önerilerinde bulunulmuş, bu doğrultuda birçok uygulama hayata geçirilerek toplumsal hayata katkı sağlanmıştır.

Derneğimiz tarafından ilgililerine takdim edilen Şehir Mektuplarından örnek kesitler:

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU
İstanbul’da yer alan Kırkçeşme Su Yolu’na ait su kemerleri ve bentlerin bakımsız durumda olmasından dolayı yıkılma tehlikesi bulunduğu ve restore edilerek kültür varlıklarımızın korunması gerektiği yönünde Şehir Mektubu takdim edilmiştir.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK
TÜBİTAK bünyesinde kurulması düşünülen Yapay Zeka Enstitüsüne bu konuda bilim otoriteleri tarafından takdir edilen birçok çalışma yapmış merhum Doç. Dr. Şakir KOCABAŞ’ın isminin verilmesi ve bu vesileyle Şakir KOCABAŞ’ın genç nesillerce bilinirliğinin artırılması arzu edilmiştir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım A.Ş.
İstanbul’da yaşayan insanların gündelik hayatında çok uzun bir süre yer tutan ulaşımı süresince ibadetlerini rahatça yerine getirebilmesi amacıyla Uzunçayır ve Zincirlikuyu aktarma istasyonlarında mescit inşa edilmesi talebini içeren Şehir Mektubu, İstanbul Ulaşım A.Ş. idarecilerne takdim edilmiş ve kısa süre içerisinde mescitler yapılarak halkın kullanımına açılmıştır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Müdürlüğü
MSMB tarafından başlatılan Yerli Seferberlik hareketi kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Müdürlüğüne bir mektup yazılarak yerli üretim temalı, toplumda yerli üretim ve tüketime dair farkındalık oluşturmayı hedefleyen bir tiyatro oyununun hazırlanıp gösterime sokulması tavsiye edilmiş ve bu konuda gereken her türlü desteğin verileceği taahhüt edilmiştir.